2017-2018 Members

Co-chairs

Dennis GrothVice Provost for Undergraduate Education
Jonathan MichaelsenArts and Sciences

Members

EC

Kathy Smith

Arts and Sciences

subcommittee chair

EC

Paul Gutjahr

Arts and Sciences

voting member

EC

Josh Perry

Business

voting member

EC

Dana Anderson

Arts and Sciences

voting member

EC

Christine Farris

Arts and Sciences

voting member

EC

John Schilb

Arts and Sciences

voting member

EC

Sarah Van der Laan

Arts and Sciences

voting member

EC

Mary O'Shea

University Division

non-voting member

MM

Christopher Connell

Arts and Sciences

subcommittee chair

MM

Esfandiar Haghverdi

Informatics, Computing and Engineering

voting member

MM

William Bianco

Arts and Sciences

voting member

MM

Kurt Bretthauer

Business

voting member

MM

Thomas Busey

Arts and Sciences

voting member

MM

Christopher DeSante

Arts and Sciences

voting member

MM

Filippo Radicchi

Informatics, Computing and Engineering

voting member

MM

Matthias Strauch

Arts and Sciences

voting member

MM

Liese Van Zee

Arts and Sciences

voting member

MM

Sharon Hay

University Division

non-voting member

N&M

Peter Todd

Arts and Sciences

subcommittee chair

N&M

Julie Anderson

Arts and Sciences

voting member

N&M

Constantine Deliyannis

Arts and Sciences

voting member

N&M

Harold Evans

Arts and Sciences

voting member

N&M

Claudia Johnson

Arts and Sciences

voting member

N&M

Sreenivas Kamma

Business

voting member

N&M

David Kehoe

Arts and Sciences

voting member

N&M

Adam Maltese

Education

voting member

N&M

Richard Mynark

Medical Sciences

voting member

N&M

Jo Anna Shimek

Public Health

voting member

N&M

Michael Stucker

Music

voting member

N&M

Adam Ward

Public and Environmental Affairs

voting member

N&M

Yuzhen Ye

Informatics, Computing and Engineering

voting member

N&M

Joyce Miller

University Division

non-voting member

S&H

Nathan Ensmenger

Informatics, Computing and Engineering

subcommittee chair

S&H

Keith Barton

Education

voting member

S&H

Shawn Gibbs

Public Health

voting member

S&H

Andrea Need

Public and Environmental Affairs

voting member

S&H

Michael Alexeev

Arts and Sciences

voting member

S&H

Karen Allen

Social Work

voting member

S&H

Cara Caddoo

Arts and Sciences

voting member

S&H

Judith Failer

Arts and Sciences

voting member

S&H

Marcia Laux

Nursing

voting member

S&H

Lissa May

Music

voting member

S&H

Jason McGraw

Arts and Sciences

voting member

S&H

Jane McLeod

Arts and Sciences

voting member

S&H

Michael Rauh

Business

voting member

S&H

Marla Sandys

Arts and Sciences

voting member

S&H

David Stringer

Arts and Sciences

voting member

S&H

Thomas Walsh

Music

voting member

S&H

Adrienne Sewell

University Division

non-voting member

WLC

Margaret Gray

Arts and Sciences

subcommittee chair

WLC

Brett Bowles

Arts and Sciences

voting member

WLC

Troy Byler

Arts and Sciences

voting member

WLC

David Estell

Education

voting member

WLC

Ryan Giles

Arts and Sciences

voting member

WLC

Joan Linton

Arts and Sciences

voting member

WLC

Peter Miksza

Music

voting member

WLC

Rasul Mowatt

Public Health

voting member

WLC

Maria Shardakova

Arts and Sciences

voting member

WLC

Susan Vargo

Business

voting member

WLC

Daniel Lersch

University Division

non-voting member

WLC

Kathleen Sideli

Overseas Study

non-voting member

 

 

 

 

Non-voting members of all subcommittees

Andrea CiccarelliDean, Hutton Honors College
Michael W. LundellSr. Assistant Vice Provost for Undergraduate Education